Co wybrać?

Zanim zdecydujecie się Państwo na konkretne zajęcia, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi zasadami, jak poszczególne rodzaje ćwiczeń wpływają na funkcjonowanie naszych organizmów.

Ćwiczenia fizyczne w zupełnie różny sposób wpływają na nasze ciało. Dlatego zanim zdecydujecie się Państwo na wybór jednej z metod ćwiczeń warto wiedzieć, do jakiej grupy ćwiczeń dana metoda się zalicza oraz jakie korzyści osiągniemy uczęszczając na dane ćwiczenia. Aktywność ruchowa może być trojakiego rodzaju, dlatego też i ćwiczenia fizyczne podzielono na trzy kategorie. Należą do nich ćwiczenia wytrzymałościowe, siłowe i rozciągające.

Ćwiczenia wytrzymałościowe (aerobowe)

Aerobic, aeroboxing, step, bieganie, jazda na rowerze, pływanie. Pobudzają one głównie pracę układu oddechowego i krwionośnego, wzmacniają serce, uelastyczniają żyły, poprawiają ukrwienie tkanek i zaopatrzenie ich w tlen oraz - redukują nadmierną ilość tkanki tłuszczowej.


Ćwiczenia siłowe (oporowe)

TBC, BPU, body style, kulturystyka. Są to ćwiczenia wykonywane z obciążeniem (hantle, sztangi, gumy, tubingi) oraz wykorzystujące masę własnego ciała (przysiady, pompki, skłony, brzuszki). Ćwiczenia te zwiększają siłę i jędrność mięśni, wzmacniają kości, poprawiają wytrzymałość ścięgien i wiązadeł, obniżają poziom cholesterolu, stabilizują poziom cukru we krwi, pomagają schudnąć.


Ćwiczenia rozciągające

Taniec, joga, pilates, stretching, balet, tai chi - wydłużają mięśnie, poprawiają ruchomość stawów, zwiększają płynność ruchu, poprawiają postawę, łagodzą bóle pleców, modelują mięśnie i niezwykle pozytywnie wpływają na psychikę.